خانه / استانی / پای لنگ سرمایه گذاری در عمران و توسعه شهری مراغه
تعداد مشاهده :» 18
6344
پای لنگ سرمایه گذاری در عمران و توسعه شهری مراغه

پای لنگ سرمایه گذاری در عمران و توسعه شهری مراغه

فراهم کردن زمینه حضور بخش خصوصی و استفاده از سرمایه های این بخش در عمران و توسعه شهری مراغه به رغم قراردادهای بسته شده با شرکت های مختلف داخلی و خارجی، با جایگاه مورد انتظار فاصله بسیار دارد.
پای لنگ سرمایه گذاری در عمران و توسعه شهری مراغه
ورود سرمایه گذار بخش خصوصی در طرح های مختلف عمرانی، اجتماعی، فرهنگی و گردشگری به عنوان یکی از ارکان مهم در توسعه و عمران شهری، حلقه مفقوده توسعه شهری مراغه است در صورتیکه جذب سرمایه گذار بخش خصوصی در اجرای طرح های بزرگ و کوچک در حوزه های مختلف شهری، علاوه بر درآمدزایی برای شهر و شهرداری، زمینه ساز رونق کسب و کار، اشتغال زایی و بهبود زیرساخت های شهری است.
مراغه با دارا بودن ظرفیت های مناسب تاریخی و گردشگری از زمینه های مناسبی در زمینه جذب سرمایه گذار در طرح های مختلف برخوردار بوده لیکن این پتانسیل ها در سال های اخیر یا مغفول مانده و یا کمتر به آن پرداخته شده است.
رکود بخش مسکن و کاهش ساخت و سازها و به دنبال آن کاهش درآمدهای دریافتی از محل عوارض ساخت و سازها و سایر درآمدهای متغیر شهری، نیاز به ورود سرمایه گذار بخش خصوصی را بیش از پیش کرده و شهرداری به عنوان متولی عمران و توسعه شهری، باید زمینه ورود سرمایه گذاران را با فراهم کردن بسترهای لازم و قانونی، ایجاد کند.
به رغم مزیت های قابل توجه سرمایه گذاری بخش خصوصی در طرح های عمران و توسعه شهری، کم کاری در این بخش در شهرداری مراغه به وضوح دیده می شود و قراردادهایی اندکی هم که در این مورد انعقاد شده به دلیل طولانی شدن مدت اجرا، اثر و کارآیی خود را از دست داده و یا قبل از آغاز به بن بست خورده اند که این نشان دهنده نبود مطالعه کافی و کارشناسی در این زمینه است.
به عنوان نمونه، طرح خیابان ۱۲۰ متری جام جم که از ۲۰ سال پیش و با سرمایه گذاری بخش خصوصی در این شهر آغاز شد به دلیل برخی موانع و عدم نظارت های کافی، تاکنون به سرانجام نهایی خود نرسیده و ضررهایی از بابت اجرای این طرح متوجه شهرداری مراغه شده است.
ساخت دهکده توریستی توسط شرکت سرمایه گذار بخش خصوصی نیز در این شهر به دلیل وجود معارض و موانع حقوقی، راکد شده و بخش هایی از این طرح با حکم قضائی تخریب شده است.
اجرای طرح های سرمایه گذاری با مشارکت بخش خصوصی نشان داده است که موفقیت در بهره برداری و حتی آغاز عملیات اجرایی آن علاوه بر ایجاد انگیزه و جاذبه ای برای حضور بیشتر بخش خصوصی برای مشارکت در طرح ها، می تواند زمینه ساز رونق اقتصادی، فرهنگی و نیز گردشگری شود.
در ۱۰ سال اخیر، با وجود حضور شرکت های متعدد سرمایه گذار بخش خصوصی در شهر مراغه برای اجرای طرح های اقتصادی و گردشگری، توفیقی در این زمینه حاصل نشده و این امر محدود به رایزنی، ارائه طرح های مشارکتی، مطالعاتی و عقد قراردادهایی بوده که به سرانجام نرسیده است.
طرح هایی که در زمینه گردشگری قرار بوده اجرا شود بخش مهمی از این توافق های ناموفق را به خود اختصاص داده و دیگر طرح های بلندپروازانه ای چون احداث تله کابین، نمایشگاه دائمی، مراکز توریستی، پارک جنگلی، پیست ورزش های آبی در دریاچه سدعلویان، کارخانه کمپوست، تولید برق از زباله های شهری و چندین طرح بزرگ و کوچک نمونه ای از این طرح هاست.
سرمایه گذاری اخیر یک شرکت ترکیه ای در محل ترمینال قدیم این شهر برای احداث و ایجاد مجتمع بزرگ تجاری و رفاهی با حدود یک هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری که کلنگ ان در شهریور ۹۶ به زمین زده شده با گذشت چندین ماه، پیشرفت چندانی نداشته و شاید به سرنوشت طرح آیسان تبریز که در محل ترمینال قدیم این شهر در حال اجرا بود دچار شود.
با بررسی و کنکاش در زمینه موانع پیش روی جذب و به ثمر رسیدن طرح های سرمایه گذاری، کم کاری سازمان ها و نهادهای متولی امر به وضوح دیده می شود که با رفع موانع دست و پاگیر اداری و حمایت و همراهی دستگاه های خدمات رسان و بهره گیری از تجربیات شهرهای موفق در امر جذب سرمایه گذاری می توان این کم کاری ها را جبران و زمینه را برای حضور و فعالیت سرمایه گذار بخش خصوصی در طرح های عمرانی شهر فراهم کرد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*