خانه / اجتماعی / قلعه های مراغه، تاریخ آرمیده در دل کوه ها
تعداد مشاهده :» 23
6305
قلعه های مراغه، تاریخ آرمیده در دل کوه ها

قلعه های مراغه، تاریخ آرمیده در دل کوه ها

مراغه – ایرنا – قلعه های تاریخی مراغه با قدمتی چندهزار ساله، همچون تاریخ آرمیده در دل کوه ها و آثاری ارزشمند به جای مانده از تمدن های گذشته، محکم و استوار به تماشا ایستاده اند.

[قلعه های مراغه، تاریخ آرمیده در دل کوه ها]

به گزارش ایرنا، قلعه های زیبا و باستانی مراغه در گذر از قرن ها تمدن و افتخار، برگی از تاریخ این خاک پرگهر را به تصویر کشیده و مردمان این روزگار را به تامل در این آثار فاخر وا داشته است.
این قلعه های تاریخی که روزگاری پناهگاه و اقامتگاهی برای بشریت در دوران های گذشته بوده، اکنون در پس غبار سال ها، رازهای بسیاری از گذشته را برای علاقه مندان به تاریخ و تمدن این دیار بیان می کند.
گویجه قلعه و قیزلار قلعه سی به عنوان دو قلعه تاریخی مراغه، با معماری های زیبای خود در دل کوه و با قدمتی هزاران ساله، پذیرای علاقه مندان به تاریخی است که در دامان طبیعت آرمیده است.

** گویجه قلعه؛ اثری در دل طبیعت مراغه
گویجه قلعه از قلعه های تاریخی آذربایجان با قدمتی چند هزار ساله در دل طبیعت فرح بخش مراغه قرار دارد.
این قلعه از منحصر به فردترین قلعه های تاریخی کشور با معماری صخره ای از دوران اورارتویان و متعلق به هزاره اول قبل از میلاد مسیح در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی و در دهستان قوری چای بخش سراجوی این شهرستان واقع شده و دارای صخره های طبیعی است.
نام این قلعه ‘ گویجه قلعه’ در زبان فارسی به معنای قلعه سبز بوده و در ضلع شرقی ارتفاعات کوه های گویجه قلعه، در کنار رودخانه قوری چای قرار داشته و نام آن برگرفته از سنگ‌های سبزرنگی است که در منطقه وجود دارد.
این قلعه از لحاظ ابعاد کوچک بوده و به دست انسان ساخته نشده است و حاصل توده ‌ای طبیعی بوده لیکن بشر با استفاده از لاشه سنگ ‌ها، سوراخ‌ ها و راه ‌های آن را به بیرون بسته‌ و آن را به صورت قلعه ای صخره ای در دل کوه تبدیل کرده که دارای قسمت‌های مختلف شامل آب انبار، راه پله‌ های دسترسی، سکوهای اقامت، دخمه و تالار اصلی است.
این قلعه تاریخی در دوره ‌های مختلف تاریخی به ویژه در دوره سلجوقی مورد استفاده قرار گرفته و بناهائی به آن افزوده شده و گورستانی هم مربوط به این دوره در ضلع جنوب شرقی قلعه وجود دارد.
گویجه قلعه دارای سکوهایی در بیرون قلعه و مشرف به مناظراطراف و چشم انداز طبیعی بوده و چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند.
گویجه قلعه مراغه در سال ۱۳۸۲ با شماره ۱۰۴۷۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

** قیزلار قلعه سی (قلعه دختران)
قیزلار قلعه سی و غار مجاور آن با قدمتی بیش از ۲ هزار سال در یکی از مناطق سرسبز و طبیعت زیبای کوه های جنوب شهر تاریخی مراغه قرار دارد.
این قلعه از آثار تاریخی دیدنی منطقه جنوب آذربایجان شرقی در ۲۰ کیلومتری جنوب غرب مراغه و در جنوب دره عمیق کوه های گوی داغ در نزدیکی روستای قره ناز این شهرستان واقع شده است.
بر اساس نظر برخی کارشناسان میراث فرهنگی، با توجه به آثار مکشوفه از قلعه، قدمت آن به حدود ۲ هزار و ۳۰۰ تا ۲ هزار و ۷۰۰ سال پیش بر می گردد.
این قلعه در دامنه کوه و مشرف به دره و پرتگاهی عمیق قرار داشته لیکن دسترسی آسان به قلعه از سمت غربی امکان پذیر است و رسیدن به قلعه از سایر جهات، به دلیل وجود دیوار های سنگی و پرتگاه های بلند، قدری مشکل است.
در طول سال های گذشته، براثر حوادث و عوامل طبیعی و انسانی قسمت بیشتر این قلعه از بین رفته و امروزه فقط آثار قلعه از جمله در دو طرف کوه در قالب آثار دیوار ها و حصارهای سنگی و خشتی مشاهده می شود.
در کنار این قلعه تاریخی، غاری نیز وجود دارد که از جاذبه های این قلعه تاریخی نیز به شمار می رود.
طول غار مجاور قلعه قیز قلعه سی، حدود ۳۵ متر، عرض آن ۲۴ متر و ارتفاع آن حدود ۲۰ متر بوده و ارتفاع این غار و قلعه نسبت به دره عمیقی که در مقابل آن وجود دارد، حدود یک هزار و ۸۰۰ متر تخمین زده می شود.
قلعه تاریخی قیزلار قلعه سی (قلعه دختران) در سال ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۲۰۵ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
وجود این آثار تاریخی و باستانی در دل طبیعت و کوه های زیبای حاشیه شهر تاریخی مراغه، این شهر را به جاذبه ای کم نظیر در شمالغرب کشور برای بازدید دوستداران تاریخ، تمدن و طبیعت از سراسر کشور و نیز گردشگران خارجی تبدیل کرده است.
شهرستان مراغه با حدود ۵۱۵ اثر تاریخی و تپه های شناسایی شده جزو ۱۰ شهر دارای بافت غنی تاریخی و فرهنگی در کشور محسوب می شود که حدود ۳۰۰ اثر تاریخی آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
شهرستان مراغه با حدود ۲۶۳ هزار نفر جمعیت در ۱۲۷ کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*